Jak zabezpečit domácnost v období lezení?

Jak zabezpečit domácnost v období lezení miminka?

Asi nejsem jediná máma, které připadá, že čas s malým dítětem ubíhá mnohem rychleji než dřív. Ani se nenadějeme a z ležícího miminka se stává průzkumník, kterého je těžké udržet na jednom místě a neustále sledovat, co právě vyvádí. Je velmi důležité v tomto období zajistit domácnost tak, aby bylo prozkoumávání pro dítě bezpečné a my se tak mohli na chvíli odchýlit pohledem někam jinam.

Je několik oblastí, které musíme v bytě zajistit.

Jednoduchým řešením je vymezit dítěti prostor, ve kterém se může svobodně a bezpečně pohybovat.

 • Na to existují “ohrádky”, které mohou být i větších rozměrů nebo takové speciální “plotky”, které umístíme do dveří, aby se dítě nedostalo dále. Důležité je toto používat hlavně na vrcholech schodišť (nejlepší je dát nad i pod schody), které jsou v rodinných domech běžnou součástí obytného prostoru. Pokud se dítě pohybuje po schodišti, tak je dobré na jednotlivé schody nalepit protiskluzové pásky

Nechceme samozřejmě dítě zavřít jako do klece, proto je dobré volit ohrádky co největších rozměrů tak, jak Váš obývák či dětský pokoj dovolí. My máme prostor celkem omezený, proto bude Bertík v tomto “prostoru” jen po nezbytně nutnou dobu.

 • Často si neuvědomujeme, jak je běžné zařízení bytu nebezpečné. Jedná se o ostré hrany stolů, skříněk, které musíme polepit gumovými, pěnovými nebo plastovými bezpečnostními ochranami rohů. Pozor například i na ostré hrany úchytek na kuchyňských skříňkách.
 • Dále jsou nebezpečné také těžké kusy nábytku, které stojí v prostoru a dítě se má tendenci o něj zvedat. Může se stát, že například těžkou židli nebo skříňku překlopí na sebe.

Měla jsem takový případ malinké holčičky jednou na službě, převrhla na sebe šatní skříňku a udělala si velké tržné poranění v obličeji. Proto tyto kusy nábytku rozhodně přišroubujte ke stěně!

Můj mladší bratr jako malinký “prošel” skleněnými dveřmi, které by měly být opatřeny nálepkou, upozorňující, že se před dítětem nachází nějaká “stěna”, před kterou je nutno se zastavit.

 • Pokud máte doma balkón nebo okna dosažitelná tak, že by bylo možné je otevřít, tak také kupte speciální zámky na kliky oken (v některých oknech jsou na klikách již integrované, například na dětských odděleních).
 • Dětičky mají tendenci vše prozkoumávat, proto jak zjistí, že šuplíky se dají otvírat, tak jsou pro ně obrovským lákadlem a ani sté odnesení dítěte jinam prostě nepomůže. Proto pořiďte speciální pásky, které nedovolí dítěti šuplík otevřít.
 • Všude v bytě máme spousty elektrických šnůr a zásuvek, které se také stanou velkým lákadlem. Naštěstí v dnešní době koupíte běžně plastové ochranné krytky.
 • Kabely nenechávejte ležet na zemi, ale veďte je lištami pro vedení kabelů
 • Pozor dejte také na kabely a šňůry od elektrospotřebičů, jako jsou žehličky nebo rychlovarné Nenechávejte je dítěti volně přístupné. Mohlo by kabel nejen vytáhnout ze zásuvky, ale mohlo by o něj také zakopnout nebo za něj zatáhnout a strhnout tak na sebe rozpálenou žehličku nebo konvici plnou vroucí vody.
 • Nesmíme zapomenout na zajištění koupelny a WC, kde se velmi často nachází spousta saponátů, čističů, pracích prášků apod, které jsou pro děti jedovaté. Nejlepším řešením je umístit tyto předměty do vyšších míst, ideálně do uzamčené skříňky. Pokud tuto možnost nemáte, opatřete dvířka skříňky, kde se takové předměty nachází, bezpečnostní pojistkou proti otevření. Některé děti velmi zajímá i WC, jehož poklop se dá opatřit ochranným záchodovým zámkem, opatřete její poklop ochranným záchodovým zámkem, který udrží poklop uzavřený.
 • Pokud jsou děti už větší a sedí samy ve vaně (tedy nikdy by neměly být bez dozoru) nebo se sprchují ve stoje, tak určitě opatřete dno vany nebo sprchy protiskluzovou podložkou.
 • Pozor také na samotnou postýlku pro dítě. Jakmile je více mobilní, tak na sebe strhává vše, co je v dosahu, tedy videochůvičku, kolotoč nad postýlkou či volně ložené plyšáky. Vše je nutno odstranit.
 • Na co jako lékař velmi, velmi apeluji je zajištění všech léků. Jelikož děti považují tabletky za bonbónky, které chtějí ochutnat a nejednou se mi stalo, že jsem řešila s toxikologickým centrem požití léků u dítěte. To co my považujeme za bezpečný a běžný lék, to je pro dítě a jeho detoxikační orgány (ledviny a játra), často toxické. Léky dávejte do nejvyšších skříněk a nejlépe je umístěte do samostatných uzamykatelných boxů, aby se k nim dítě opravdu nedostalo.

Tohle byl jen výčet těch nejdůležitějších opatření, každá domácnost je jiná. Děkujeme paní doktorce MUDr. Tereze Filové, že se s námi podělila o své postřehy a doporučení. 

 

MUDr. Tereza Filová

Zástupce Odborné společnosti praktických dětských lékařů uLekare 

zakladatelka projektu www.lecimdeti.cz

IG:@lecimdeti

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz