Blog geckoeco

Projekt "Od narození ve výhodě" bude součástí Festival mini

Máme skělé zprávy! Geckoeco se zúčastní jarního Festival mini, který se bude konat 26.-27.5.2023 v holešovické tržnici v Praze.

A projekt "Od narození ve výhodě" bude součástí.
Jsem velmi potěšená, že paní Tereza Bruthansová, zakladatelka @festivalmini souhlasila s mým návrhem, abychom se v rámci prezentace našich produktů mohli věnovat také projektu #odnarozenivevyhode
Mé nadšení je o to větší, že účast přijaly i odbornice, se kterými pro vás připravíme letáčky plné užitečných informací. Cílem bude jak jinak, než vyvrátit přežité stereotypy. Ty mohou maminkám často zbytečně připravit nepříjemné chvíle v období těhotenství, porodu, šestinedělí a v prvním roce života vašeho miminka.

Naše pozvání přijaly:

Za studio fyzioterapie Kinisi vám téma cvičení během těhotenství a po porodu přiblíží Mgr. Dominika Kopanicová

termín: pátek 26.5. v čase 10:30-12:30h

Bc. Radka Imbrová ráda odpoví na dotazy ohledně laktace a kojení.

termín: pátek 26.5.  v čase 13-15h

Anna Ružičková, bude vyvracet mýty o spánku miminek

termín: pátek 26.5. v čase 15-17h

Vanda Schreierová, která vás s dávkou pochopení připraví i na chvíle během šestinedělí, které mohou nastat, ale o kterých se tolik nemluví.

termín: sobota 27.5 v čase 10-12h

Bc. Marie Langová, která vám ráda zodpoví otázky ohledně preventivní prohlídky u fyzioterapeuta.

termín: sobota 27.5. v čase 13-15h

 

Už se nemůžeme dočkat na osobní setkání nejenom s nimi, ale i s každým z vás, kdo k nám zavítá. ♥️



#geckoeckocz
#tehotenstvi #porod #sestinedeli #psychomotorickyvyvoj #vyvojmiminka

Pět knížek, které by neměly chybět v knihovně každé maminky

Narozením miminka se nám doslova převrátí život naruby. Ale neznamená to, že to musí být nutně náročné. I když se říká, že nás na rodičovství nic nepřipraví, můžou nám správné informace rodičovství usnadnit.

Už s těhotenstvím přichází značná změna. A to nejenom v podobě rostoucího bříška. Ale především jde o jevy, které zdravý růst plodu provází. Hormony dokážou pořádně zamávat nejenom s budoucí maminkou ale i s tatínkem. Na to myslela trojnásobná maminka autorka knížek @vanda_schreierova která napsala knihu 'Tatovi a také mámě'. V knize vychází z vlastní zkušenosti. Doporučujeme pořídit nejenom jako čtení pro tátu. 

Dalším bezesporu nepostradatelným kouskem je kniha 'Pohybový vývoj dítěte s láskou a respektem', napsaná fyzioterapeutkami @detska_fyzio_mama a @fyzio_detem
Díky této knize můžete předejít malým i větším nesrovnalostem ve vývoji vašeho miminka. A to se vyplatí.

'Spanek miminek' je název knihy, který mluví sám za sebe. Autorka knížky a profilu @spanekmiminek vás provede vším, co s dětským (ne)spánkem souvisí.

Po narození miminka se nám sice život změní, ale nezastaví. Nemusíme už navždy zůstat v bezpečí domova. Jak na cestování s miminkem vám poradí @mamanacestach ve stejnojmenné knize 'Máma na cestách'.

Než se však vydáte na cesty, budete s miminkem trávit hodně času doma. A ne zřídka nám dny doma můžou připadat dlouhé a fádní. Tipy na zpestření vám nabídne kniha 'Mámou hravě', konkrétně 99 tipů, jak si hrát s miminkem. Více tipů najdete také na profilu @mamouhrave Protože, kdo si hraje, nezlobí! 

A jakou knihu byste doporučili vy?

#vyvojditete #spravnyvyvoj #knihypromaminky #fyziodeti #tehotenstvi #materstvi #miminko #maminka

Pět profilů na sociálních sítích pro těhotné a novopečené maminky

Pět profilů na sociálních sítích, které by měla sledovat maminka už v těhotenství.

Když žena otěhotní dostane se "do hledáčků" všech marketérů. S rostoucím bříškem roste i množství informací, které se na vás doslova valí.

Naštěstí se rozmohl úžasný trend, kdy se na instagramu začaly objevovat odborné profily. Každý z těchto profilů se ochotně snaží předat ostatním relevantní informace. Pomohou vám se zorientovat a nenechat se ovlivnit pouhým marketingem. 

1. V těhotenství řešíme nevolnosti, vývoj plodu a ke konci hlavně průběh porodu. Úžasným průvodcem vám bude @vanda_schreierova Autorka knížek pro budoucí maminky a zakladatelka projektu vanickovani.cz. Její příspěvky jsou napsané s takovou dávkou pochopení, keré vás mohdy doslova pohladí na duši. Vanda se také ochotně podílela na vývoji a testování 
2. Společně s @denik_porodnibaby pořádají také předporodní kurzy a webináře. Na tomto profilu se dozvíte vše, co o porodu chcete, ale především co potřebujete vědět. A nejen o něm!
3. Stěhotenstvím pohyb nekončí. Pokud je průběh v pořádku, můžete dokonce i cvičit. V těhotenství je však nutné volit správné cviky. Skvělé typy najdete i kurzy najdete u @kinisi_fyzioterapie
4. Spánek miminka řešíme už v těhotenství. Na profilu @wellbabing najdete spoustu informací o spátnku miminka i o tom, co vás může potkat v průběhu jeho vývoje.
5. V prvních třech měsících po narození je to jízda. Maminka řeší tolik věcí ohledně, kojení, návštěv u pediatra, formalit a často i kvůli pláče miminka s bolavým bříškem. Snadno můžeme opomenout tak zásadní věc jako je Psychomotorický vývoj vašeho miminka. Že to není jenom o pasení koníků a vše o jeho správném průběhu vám s láskou a respektem předá @detska_fyzio_mama

První postavení u nábytku

Dítě kolem 9-10- měsíce doleze k nábytku (např. ke stolu, židli..). Udělá vzpor klečmo, zvedne ruce a chytne se okraje nábytku. Jednu dolní končetinu nakročí. Mluvíme o tzv. pozici rytíře. Nožičky by mělo dítě v nakračování střídat, aby docházelo k symetrickému vývoji.

V pozici rytíře je cca pravý úhle v kyčli, koleni i kotníku. Koleno je nad středem chodidla. Patní kost je v neutrální pozici, tzn. valgozita paty je v tomto věku cca 5-10 st. Nacházíme zde fyziologické plochonoží, klenba je ještě vyplněna tukovým polštářkem. Zde je zase důležitá vhodnost oblečení – při vzporu o nábytek, aby nepodkluzovaly dolní končetiny. Se stoupáním o nábytek postupně vyhasíná úchopový reflex nohy. Noha se poprvé stává opěrným orgánem. Postupně dítě začíná obcházet nábytek. V tomto období je nejlépe nechávat nohy bosé, tak aby noha mohla správně vnímat terén a svaly mohly správně reagovat a pracovat. Noha a nožní klenba se zpevňují prací svalů. Pokud je potřeba mít ponožky, tak jsou vhodné protiskluzové. Důležitý je také dostatečný prostor pro prsty, tak aby nebyly utlačovány. Tvar chodidla a tvar ponožky by si měl odpovídat.

Mgr. Lucie Kinclová, Ph.D. 

Autorka knihy: Zdravé nohy, zdravé dítě 

Období na všech čtyřech pohledem odborníka

Kdy dítě leze?

Kolem 7.- 8. měsíce věku dítěte je období přípravy pro lezení. Dítě se poprvé dostává do kleku na čtyřech.  Do kleku na čtyřech se dítě může dostat dvěma způsoby:

  • z šikmého sedu a nebo
  • z lehu na břiše vzporem o horní končetiny

Období lezení

Lezení po čtyřech se objevuje kolem 8.-10. měsíce věku. Zpočátku mluvíme o tzv. nevyzrálém lezení. Zde ještě není dokončená opora o nárt, v kontaktu jsou jen prsty. Bérec je v opoře. Časem chceme ale ideálně u dítěte v lezení po čtyřech vidět dokončenou oporu o nárt. Lezení je správné, pokud je do kříže, např. opora a odraz z levé horní končetiny a pravé dolní končetiny.

Pokud se zaměříme na problematiku nožní klenby, tak sledujeme při lezení chodidlo. Ideálně je pata v prodloužení bérce, během opory nepřesahuje zadeček. Tedy neideální je lezení patami ven a koleny dovnitř. Přední část nohy je vůči zánoží v tzv. supinaci (přední část nohy lehce dovnitř, oproti patě). Jedná se o tzv supinační mističku a právě odrazem z nártu dochází ke zpevňování a formování nožní klenby. Dítě, které leze, boty nepotřebuje! Naopak, stavěly by patu do špatné pozice a neumožňují oporu o nárt.

Plazení

Některé dětí začínají hned lézt po čtyřech a je to správně. Některé dětí začnou ale ve vývoji plazením. Plazením označujeme pohyb vpřed po bříšku, dítě používá předloktí a dolní končetiny. Plazení se tedy může v rámci správného vývoje dítěte vyskytovat, musí být ovšem do kříže s oporou o protilehlé končetiny a se střídáním stran. Ale i pak chceme u těchto plazících dětí vidět ve vývoji lezení. Neideální pak je, pokud dítě plazí „jako zraněný voják“. Tedy přítah za obě předloktí a odraz jednou dolní končetinou, druhá je vlečena natažena za tělem.

Rady jak motivovat dítě k lezení

  • Úprava prostředí: Eliminace kluzkých podlah - koberečky, pěnové puzzle tam, kde se dítě nejčastěji pohybuje.
  • Vhodné oblečení: Velmi vhodné jsou protiskluzové kalhoty. Pokud má dítě ponožky z důvodu např. chladu, je vodné mít protiskluz i na nártu, z důvodu odrazu nožkou z této oblasti.
  • Dítě co nejčastěji nahé: Dopřejte miminku pobyt v nahotě. Holá kůže neklouže a zlepšujete vnímaní těla.
  • Správná motivace: Pokud dítě ještě neleze, je vhodné jej motivovat ne k pohybu vpřed, ale aby pivotovalo. Hračky rozestavíme okolo těla, aby se mohlo za nimi otáčet do stran, např. Montessori kruh.

Mgr. Lucie Kinclová Ph.D.

Autorka e-booku Zdravý vývoj dětských nožek a jak na něj

FB: barefootcoaching.cz

IG: detska_fyzio_podologie

Špičky!

Špičky nohou začnou miminka používat k pohybu hned v začátcích. Nebo se o to aspoň pokouší. Absence používání špiček může vidět, když se miminko plazí přitahováním se za ruce. To nám ne zřídka připomíná vojáka v zákopu. Asi proto tento výraz potkáváme ve vztahu k plazícím se prckům ve svém okolí. 
Pokud nebudou špičky při pokusech podkluzovat a miminko se dokáže zapřít, začne je aktivně používat a později zapojí i kolínka. Špičky používá miminko také při koordinaci pohybu u lezení po čtyřech. A neméně důležité jsou při pokusech stavění se o nábytek. Proto je protiskluzový potisk u polodupaček kolem celé špičky. Aby zajistil pocit stability při každém pokusu. V kombinaci s protiskluzovým potiskem na celé ploše chodidla pak usnadní miminkům zvednutí se do stoje i pohyb dolů.
Špičky jsou prostě důležité!
A my to víme. :)

Za ilustrační foto děkujeme mamince @rendynka 

Jak zabezpečit domácnost v období lezení?

Jak zabezpečit domácnost v období lezení miminka?

Asi nejsem jediná máma, které připadá, že čas s malým dítětem ubíhá mnohem rychleji než dřív. Ani se nenadějeme a z ležícího miminka se stává průzkumník, kterého je těžké udržet na jednom místě a neustále sledovat, co právě vyvádí. Je velmi důležité v tomto období zajistit domácnost tak, aby bylo prozkoumávání pro dítě bezpečné a my se tak mohli na chvíli odchýlit pohledem někam jinam.

Je několik oblastí, které musíme v bytě zajistit.

Jednoduchým řešením je vymezit dítěti prostor, ve kterém se může svobodně a bezpečně pohybovat.

  • Na to existují “ohrádky”, které mohou být i větších rozměrů nebo takové speciální “plotky”, které umístíme do dveří, aby se dítě nedostalo dále. Důležité je toto používat hlavně na vrcholech schodišť (nejlepší je dát nad i pod schody), které jsou v rodinných domech běžnou součástí obytného prostoru. Pokud se dítě pohybuje po schodišti, tak je dobré na jednotlivé schody nalepit protiskluzové pásky

Nechceme samozřejmě dítě zavřít jako do klece, proto je dobré volit ohrádky co největších rozměrů tak, jak Váš obývák či dětský pokoj dovolí. My máme prostor celkem omezený, proto bude Bertík v tomto “prostoru” jen po nezbytně nutnou dobu.

  • Často si neuvědomujeme, jak je běžné zařízení bytu nebezpečné. Jedná se o ostré hrany stolů, skříněk, které musíme polepit gumovými, pěnovými nebo plastovými bezpečnostními ochranami rohů. Pozor například i na ostré hrany úchytek na kuchyňských skříňkách.
  • Dále jsou nebezpečné také těžké kusy nábytku, které stojí v prostoru a dítě se má tendenci o něj zvedat. Může se stát, že například těžkou židli nebo skříňku překlopí na sebe.

Měla jsem takový případ malinké holčičky jednou na službě, převrhla na sebe šatní skříňku a udělala si velké tržné poranění v obličeji. Proto tyto kusy nábytku rozhodně přišroubujte ke stěně!

Můj mladší bratr jako malinký “prošel” skleněnými dveřmi, které by měly být opatřeny nálepkou, upozorňující, že se před dítětem nachází nějaká “stěna”, před kterou je nutno se zastavit.

  • Pokud máte doma balkón nebo okna dosažitelná tak, že by bylo možné je otevřít, tak také kupte speciální zámky na kliky oken (v některých oknech jsou na klikách již integrované, například na dětských odděleních).
  • Dětičky mají tendenci vše prozkoumávat, proto jak zjistí, že šuplíky se dají otvírat, tak jsou pro ně obrovským lákadlem a ani sté odnesení dítěte jinam prostě nepomůže. Proto pořiďte speciální pásky, které nedovolí dítěti šuplík otevřít.
  • Všude v bytě máme spousty elektrických šnůr a zásuvek, které se také stanou velkým lákadlem. Naštěstí v dnešní době koupíte běžně plastové ochranné krytky.
  • Kabely nenechávejte ležet na zemi, ale veďte je lištami pro vedení kabelů
  • Pozor dejte také na kabely a šňůry od elektrospotřebičů, jako jsou žehličky nebo rychlovarné Nenechávejte je dítěti volně přístupné. Mohlo by kabel nejen vytáhnout ze zásuvky, ale mohlo by o něj také zakopnout nebo za něj zatáhnout a strhnout tak na sebe rozpálenou žehličku nebo konvici plnou vroucí vody.
  • Nesmíme zapomenout na zajištění koupelny a WC, kde se velmi často nachází spousta saponátů, čističů, pracích prášků apod, které jsou pro děti jedovaté. Nejlepším řešením je umístit tyto předměty do vyšších míst, ideálně do uzamčené skříňky. Pokud tuto možnost nemáte, opatřete dvířka skříňky, kde se takové předměty nachází, bezpečnostní pojistkou proti otevření. Některé děti velmi zajímá i WC, jehož poklop se dá opatřit ochranným záchodovým zámkem, opatřete její poklop ochranným záchodovým zámkem, který udrží poklop uzavřený.
  • Pokud jsou děti už větší a sedí samy ve vaně (tedy nikdy by neměly být bez dozoru) nebo se sprchují ve stoje, tak určitě opatřete dno vany nebo sprchy protiskluzovou podložkou.
  • Pozor také na samotnou postýlku pro dítě. Jakmile je více mobilní, tak na sebe strhává vše, co je v dosahu, tedy videochůvičku, kolotoč nad postýlkou či volně ložené plyšáky. Vše je nutno odstranit.
  • Na co jako lékař velmi, velmi apeluji je zajištění všech léků. Jelikož děti považují tabletky za bonbónky, které chtějí ochutnat a nejednou se mi stalo, že jsem řešila s toxikologickým centrem požití léků u dítěte. To co my považujeme za bezpečný a běžný lék, to je pro dítě a jeho detoxikační orgány (ledviny a játra), často toxické. Léky dávejte do nejvyšších skříněk a nejlépe je umístěte do samostatných uzamykatelných boxů, aby se k nim dítě opravdu nedostalo.

Tohle byl jen výčet těch nejdůležitějších opatření, každá domácnost je jiná. Děkujeme paní doktorce MUDr. Tereze Filové, že se s námi podělila o své postřehy a doporučení. 

 

MUDr. Tereza Filová

Zástupce Odborné společnosti praktických dětských lékařů uLekare 

zakladatelka projektu www.lecimdeti.cz

IG:@lecimdeti

 

Preventivní návštěva u fyzioterapeuta

Kdy navštívit s miminkem fyzioterapeuta?

Každá maminka si přeje pro své děťátko to nejlepší a jeho zdravý pohybový vývoj k tomu dozajista patří. Jelikož jsme již od narození jedinečnou osobností, každý si cestu životem volíme originálně tak, jak reagujeme na vnější svět v součinnosti s naším světem vnitřním. Proto se v určitých směrech vyvíjíme jedinečným způsobem, avšak všichni máme stejný cíl – být schopen pohybovat se samostatně podle své vůle a záměru, tedy být schopen plného života. K tomuto cíli nás vede přirozený vývoj, který má určité fáze, jejichž klíčová období jsou společná pro všechny lidi. Přesto existují individuální rozdíly v načasování a tato jedinečnost odráží jedinečnost každého člověka. Proto, abychom dokázali rozpoznat odchylky ve vývoji, je dobré, abychom věděli, jak vypadá vyzrávání našeho pohybového projevu v ideálním případě. Potom můžeme lépe rozpoznat, kdy dítě potřebuje naši větší podporu a vnímavost, a kdy je dobré se obrátit na odborníka, abychom nezaspali období, kdy lze ještě včas narušený pohybový vývoj pozitivně ovlivnit. Pohyb je život. Život je neustálý pohyb.

Každé dítě má své tempo, kdy se do jednotlivých pozic pro daný věk dítěte ve vývoji zvládne dostat, ale nemělo by je úplně vynechat. Obecně se doporučuje řídit se rozmezím 14 dní od uváděného milníku, kdy dítě má tu kterou pozici zvládnout. V této lhůtě může to opoždění hravě dohnat a není třeba hledat odborníka. Pokud se vám na dítěti zdá něco velmi neobvyklého a některé vývojové pozice dítě stále nezvládá, obraťte se na dětského rehabilitačního lékaře nebo dětského fyzioterapeuta včas.

Z preventivního hlediska můžeme doporučit preventivní kontrolu:

- v 6 týdnech

- ve 3. měsíci

- v 6. měsíci

I když to zatím není úplně běžná praxe, jsem ráda, že preventivních prohlídek u fyzioterapeutů přibývá. Je totiž daleko jednodušší ošetřit malé odchylky dříve, než se opakováním více zafixují.   

Obecné pravidlo, kdy určitě vyhledat odborníka:

  • Fixace tělíčka v jedné pozici – preference k jedné straně
  • Neschopnost otočit hlavičku na druhou stranu, nebo vystřídat pozici na druhou stranu
  • Neobvyklé, neplynulé pohyby

 

Mgr. Jitka Marenčáková, Ph.D.

Fyzioterapeutka s podologickou specializací

Certifikovaná terapeutka DNS dle prof. Koláře

Linkedin

 

*Informace v článku jsou pouze informativního charakteru a nejsou návodem k samoléčbě! V případě nesrovnalostí v psychomotorickém vývoji se poraďte s vaším pediatrem nebo fyzioterapeutem!

 

Za jak dlouho začne miminko lézt po čtyřech?

Za jak dlouho moje miminko začne lézt, když mu pořídím geckoeco-POLODUPAČKY? Také vám proběhla podobná otázka hlavou?
Tato doba je velmi individuální. Lezení po čtyřech je prostě věda. Zatím co se některá miminka sama vyhoupnou na čtyři za začnou lézt, mnoho z nich s lezením bojuje. Častou příčinou bývá hladký povrch. Nicméně je zde ještě jeden důležitější faktor, který (ne)lezení ovlivňuje. Jde o tak zvanou svalovou vyzrálost. Aby se miminko mohlo udržet na čtyřech, potřebuje mít posílené potřebné svaly. Pokud je miminko k lezení již připravené a jedinou překážkou je hladký povrch, dočkáme se výsledků už během několika dní. V případě, že miminko ještě nemá potřebné svaly dost posílené, poslouží geckoeco, jako pomocník na cestě k lezení. Při pérování na čtyřech nebo při vzpírání se o špičky nohou.
Miminka, která se už plazí, ocení protiskluzový potisk k odrazu i na hladké podlaze. Vaše miminko tak bude motivované k dalším pokusům o lezení, protože bude cítit stabilitu, ať už bude kdekoliv.

Jak můžete vaše miminko motivovat k lezení? Typy od maminek i odborníků jsme pro vás uložili do výběru "Jak na lezení?" umístěného na @geckoeco.cz


Proč je lezení po čtyřech důležite?

Každý rodič se vždy raduje ze všech pokroků svého miminka. Když přijde na lezení po čtyřech, je radost o to větší, protože je to "už jen kousek" k prvním krůčkům. Ve skutečnosti by však mělo miminko lézt po čtyřech 3-5 měsíců. Je zcela běžné, že upřednostňuje lezení po čtyřech ještě nějakou dobu poté, co se pustilo do prostoru a udělalo první krůčky.  Čím aktivnější bude v období lezení po čtyřech, tím více si posílí potřebné svaly ke správnému držení těla. Aktivním lezením se miminko dokáže "prolézt" malými nesrovnalostmi ve vývoji. Lezení také podporuje propojení pravé a levé hemisféry mozku a tím i správný vývoj kognitivních funkcí. V domácnostech s hladkým povrchem podkluzují miminkům v klasickém oblečení kolínka a necítí dostatečnou stabilitu. A tak se může stát, že miminko období lezení zkrátí, nebo upřednostní k přemísťování plazení. Plazení by však v ideálním případě nemělo přetrvávat déle než 2 týdny. 

Batole, které cítí stabilitu, aktivně leze po celé domácnosti a objevuje nové věci. Toto období by pro něj mělo být obdobím pohybu a radosti z objevování. Unikátní protiskluzové geckoeco-POLODUPAČKY  mají protiskluzový potisk ANTISKID SOLUTION® na všech kritických místech. Nabídnou tak vašemu miminku oporu na hladkém povrchu od lezení až k prvním krůčkům. Miminko si tak bude moci užívat lezení a vy nebudete muset řešit, jestli je na koberci, podložce nebo na vás zrovna vykouklo v kuchyni. :)

 

*Informace v článku jsou pouze informativního charakteru. V případě pochyb ohledně správného vývoje vašeho miminka se obraťte na vašeho pediatra či fyzioterapeuta.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz